2015. augusztus 26., szerda
A meditáció gyöngye a béke
Segítségével az ember az ősmérgeket ki tudja iktatni az életéből
1/gyűlölet <= vágy <= helytelen tudás
Meditáció hatására a helytelen tudás => helyessé alakítható,
vágy normalizálható, így okafogyottá válhat a gyűlölet
2/Gyakorlat: Düh megfigyelése
Hol van? Milyen alakú? Felszíne milyen? Miközben figyelem változik e?
Nyugodt figyelem hatására el is tűnhet!
Laár András
2015. augusztus 25., kedd
A gátlásokról
A gátlások jellemzően akkor alakulnak ki, ha valaki nagy lelkesedéssel
tesz valamit, ám valamilyen figyelembe nem vett tényező miatt nem jól „sül
el” a dolog.
Ekkor az ember könnyedén jut olyan következtetésre hogy
nem biztonságos és nem lehetséges bátran és lelkesen azt tenni, amit valójában szeretne.
Ám a lelkesedés, örömteli cselekvésre való energia
mindenkiben benne van, ez egy jó értelemben vett hajtóerő.
Ha nem tudjuk hasznosítani, úgy érezhetjük, el kell
fojtanunk még több saját energiát használva fel ehhez.
Ez rendkívül fárasztó.
Feloldás: Szabad
hibáznom! Amikor tanulok a kudarcomból, megalapozom a sikeremet!
Megerősítés:
Lehetséges és biztonságos
bátran és lelkesen azt tenni, amit valójában szeretnék!
2015. augusztus 20., csütörtök
Holnap
A holnap azt hozza, amit mondasz neki. Ha nem mondasz neki semmit, akkor nem is kapsz semmit.
Maggie Stiefvater: Sinner - A bűnös
Címkék:
Holnap,
Jókívánság,
Kérés
2015. augusztus 19., szerda
Örömről
Amikor táncolsz, nem az a célod, hogy egy bizonyos pontra megérkezz a táncparketten, hanem hogy minden lépést élvezz, míg odaérsz.
2015. augusztus 18., kedd
A hat gondolkodó kalap (Edward de Bono)
A hat színes kalap az emberi agy hat tevékenységét szimbolizálja. Azért van szükség a szimbólumok használatára, mert egyszerűbbé teszi az üzemmódok ki- és bekapcsolását. Annak a mondatnak az égvilágon semmi hatékonysága nincs, ha azt mondjuk valakinek: „Ne legyél már olyan negatív, nézd a dolgok előnyös oldalát!” Ezt egyszerűen nem lehet így megvalósítani. Ezzel szemben ha azt mondjuk: „OK, ezek korrekt fekete kalapos észrevételek voltak. Most azonban vegyük fel egy kicsit a sárga kalapunkat, és nézzük meg úgy a kérdést!” – akkor ezzel már lehet mit kezdeni. A fogalmazásmód látványosan mesterkélt – és épp ez a módszer lényege. A cél az, hogy spontán és diffúz közlésfolyamok helyett a kommunikációban részt vevő összes fél összes szempontja szépen, egyenként rákerülhessen a közös mentális térképre – és ha minden össze lett rakva, akkor közösen lehessen megtalálni az optimális (vagyis a lehetőségek szerinti legjobb, tehát nem feltétlenül az ideális) megoldást. A módszer használatával a kommunikáció immár nem vita, hanem a megoldás közös keresése.
A módszer gyakorlati alkalmazásához szükséges tényezők:
- a módszer ismerete,
- fegyelem,
- némi (minimális) nyitottság a játékosságra.
Ha valaki annyira komolyan veszi magát, hogy derogál neki gondolatban színes kalapokat le- és felvenni, az megfosztja önmagát a módszer előnyeitől.
A módszerrel ismerkedés első fázisában gyakori félreértés, hogy a kalapokat ki kell osztani a résztvevők között. („OK, én fekete kalapban leszek!”) Erről szó sincs. A hat kalap módszer lényege, hogy megbeszélés közben a résztvevők agyának különböző üzemmódjai nem összevissza kapcsolódnak ide-oda, vagy – ami talán még rosszabb – egy-egy résztvevő nem fixálódik egyetlen szerepben (pl. ötletelő vagy ördög ügyvédje), hanem a megoldáskeresés különböző fázisaiban mindenki egyszerre vesz részt, vagyis egyazon pillanatban mindenkinek a fején ugyanolyan színű kalap van.
Az egyes kalapok
Fehér kalap: tényekA fehér kalap a tények szimbóluma. Ha fehér kalap van rajtunk, akkor nincs mellébeszélés, nincs értelmezés, nincsenek ötletek vagy aggályok: csak a tiszta tényeket gyűjtjük össze. A „tény” szó persze különböző dolgokat jelenthet. Vannak elsődleges tények, amelyeket bizonyítékok, adatok támasztanak alá (ill. maguk az adatok), és vannak másodlagos tények, amely szerint X-nek ez és ez a véleménye. Pl. „Dezsőke szerint ez a film nézhetetlenül unalmas.” Itt a tény nem arra vonatkozik, hogy a film milyen (ez vita tárgya), hanem arra, hogy Dezsőke mit állít róla – ami viszont objektív valóság.
Piros kalap: érzések
A piros kalap az érzéseké. E szó itt mást jelent, mint az ún. erőszakmentes kommunikációban: érzések alatt nemcsak a tényleges emóciókat értjük, hanem mindazt, ami nem racionális: a benyomásokat, intuíciókat, sejtéseket. Piros kalapban elmondható, hogy „szerintem az ötlet úgy pocsék, ahogy van” vagy „ha ez nem válik be, akkor semmi”. Piros kalapban nem kell, mi több, nem is szabad indokolni.
Fekete kalap: ellenvetések
A fekete kalap nagyon ismerős mindannyiunknak, mert egész nyugati vitakultúránk erre alapul: ez az ellenvetések kalapja. Amikor a társaság tagjai fölteszik a fekete kalapot, akkor mindenki (a terv kezdeményezője és legnagyobb támogatója is!) elmondhatja, hogy milyen aggályai vannak a jövőre nézve: hogy a tervet miért és mennyiben látja károsnak, veszélyesnek, milyen rejtett buktatói lehetnek stb. A fekete az óvatosság kalapja, a fék az autóban.
Sárga kalap: előnyök
A sárga kalap a derűs napsütést hivatott eszünkbe idézni: ez a pozitív gondolatok kalapja. Sárga kalapban azt szedjük össze mindannyian (az ötlet legnagyobb ellenlábasa is!), hogy egy ötlet miért jó, milyen előnyei vannak, mitől fog működni, kinek kedvező, mely vonatkozásokban lesz nyereséges, stb. A sárga az optimizmus kalapja, de nem a vak hurráoptimizmusé, hanem a tapasztalatokkal megalapozott reményeké, akkor is, ha kicsinyke reményről, apró esélyről van csak szó csupán.
Zöld kalap: kreativitás
„Egyszerűen figyelmen kívül hagytam egy axiómát” – mondta állítólag Einstein. Amíg sárga kalapban létező megoldások előnyeit vesszük sorra, zöld kalapban új utakat keresünk: mindenütt. Ott is, ahol józan ész szerint nem is létezhet út. Zöld kalapban bármilyen ötlet bedobható, a legképtelenebb is. Ha aztán valamelyikkel elkezdünk foglalkozni, fehér kalapban összegyűjtjük a szükséges tényeket, sárgában felkutatjuk a reálisan várható előnyeit, feketében pedig a hátrányait.
Kék kalap: folyamat[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A kék kalap biztosítja a kereteket, ez fogja össze az egész folyamatot. Kék kalapban kezdhetjük az egész megbeszélést, és abban is zárhatjuk le, megállapítva, hogy hova sikerült eljutni. Kék kalapban határozzuk meg, hogy milyen sorrendben vesszük fel a többi kalapot. A kék kalap biztosítja, hogy amit csinálunk, az ne öncélú locsogás legyen, hanem valóban haladás valamilyen irányba.
A hat kalap módszer célja nem a szervezetek átalakítása, nem a döntés módjának standardizálása, hanem a döntéshez vezető út lerövidítése az információk hatékony csoportosítása révén.
forrás és további részletek:Wikipédia
Címkék:
Döntés,
Edward de Bono,
Kalap,
Kommunikáció
2015. augusztus 15., szombat
Milyen világban élünk?
"Az vagy, amit gondolsz -
az vagy, aminek gondolod magad,
és a világ olyan, amilyennek gondolod."
A Huna alaptétele
Kapcsolódó cikkek:
Amit magadról gondolsz, hozzád tartozik...
Az "agyalásról"
Világosat gondolsz-e, vagy sötétet ?
Gondolatokról (Byron Katie)
Kapcsolódó videók:
Sonnleitner Károly: Az agy öngyógyító képessége 5 részes előadássorozat
Angolul:
Dr. Carolin Leaf :- How to rewire your brain
- Prayer overcomes depression- Prayer blocks toxic thoughts
További kulcsfogalmakat találhatsz itt!
2015. augusztus 12., szerda
2015. augusztus 11., kedd
Mentális jólét
![]() |
További ötleteket találsz itt! |
nem csupán a negatív érzelmek hiányát jelenti; a pozitív érzelmek jelenlétére is szükség van!
Ennek gyakorlásához nagy mértékben hozzájárulhat pl. a hálanapló írása.
Bridget Grenville-Cleave,Ilona Boniwell,Ph.D. A boldogság egyenlete
Címkék:
Boldogság,
Hálanapló,
Mentális jólét
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)